Assetto Corsa

Assetto Corsa – bardzo dobry symulator firmy Kunos Simulazioni. Świetnie oddana fizyka i prowadzenie pojazdu. Daje możliwość jazdy w trybie jedno- i wieloosobowym: praktyka, tryb kariery, hot laps, time attack i wreszcie wyścigi z pojazdami sterowanymi przez komputer lub innych graczy w trybie online. Szybki wyścig lub pełen „weekend wyścigowy” czyli praktyka, kwalifikacje i wyścig. Dużo ogólnodostępnych serwerów do jazdy online oraz możliwość tworzenia prywatnych lobby, czyli stawiania własnych serwerów i ustawiania parametrów dla potrzeb danej sesji. Istnieje też możliwość brania udziału w wyścigach online przez SimRacing System oraz porównywania swoich czasów z innymi ludźmi poprzez RSR LiveTiming. Duża baza samochodów i dobrze odwzorowanych torów (podstawka + DLC) oraz modów w postaci aut, torów, aplikacji, ulepszeń grafiki itp. tworzonych przez społeczność z całego świata.
Jest możliwość zapisywania i odtwarzania powtórek czy to w celu obejrzenia toru jazdy czy zgłaszania ewentualnych przewinień podczas wyścigów.
Trochę brakuje warunków pogodowych, nie da się jeździć w deszczu jak np. w Project CARS, nie ma też cyklu dobowego (dzień/noc). Tryb kariery również nie jest zbyt wciągający, po prostu kolejne wyścigi lub time attack coraz mocniejszymi samochodami po powtarzających się torach. Mimo to uważam Assetto Corsę za najlepszy symulator w jaki miałem okazję grać.
Gra ma natywne wsparcie dla Oculus Rift, wprawdzie wymaga specjalnej konfiguracji i kilku testów aby wybrać najbardziej optymalne ustawienia, ale później daje świetne wrażenia z jazdy. Jest też wczesne wsparcie dla Open VR, ale próbowałem to Oculusem przez Steam VR i jest o wiele gorzej niż w trybie natywnym (to chyba normalne).

Trochę suchych danych, stan na dzień 18.05.2017 r., dane zaczerpnięte z forum Simrace.pl

– 141 oficjalnie wydanych samochodów
– 52 w podstawowej wersji gry
– 77 jako dodatkowe
– 12 wydanych jako free bonus car
– 10 wydanych DLC (recenzje i opis DLC)