Nuerburgring Nordschleife – koszty

W poprzednim wpisie pisałem o moim wyjeździe na Nordschleife. Zapewne część z czytelników chciałaby wiedzieć jakie to pociąga za sobą koszty więc postanowiłem się tym z Wami podzielić.

Nordschleife - Guesthouse Cockpit

Nordschleife – Guesthouse Cockpit


Przygotowanie pojazdu: ? – tutaj muszę dać znak zapytania, gdyż to zależy od typu pojazdu oraz stanu opon, tarcz i klocków hamulcowych oraz pozostałego stanu technicznego pojazdu. Tak jak wspominałem, ja osobiście, pomimo posiadania BMW 335i zdecydowałem się na wypożyczenie przygotowanego pod tor pojazdu w RingFreaks.de, koszt wypożyczenia przedstawię w dalszej części wpisu.
Dojazd: w zależności od środka transportu oraz odległości do toru trzeba policzyć czy bardziej opłaca się lecieć samolotem i wynająć auto z lotniska czy jechać własnym autem najlepiej w kilka osób dzieląc koszt podróży. Mnie ze Śląska kosztowało to niecałe 500zł ze względu na wyjazd w kilka osób przyjemnym dieselkiem.
Zakwaterowanie: można na pewno znaleźć taniej ale my chcieliśmy w sprawdzonym miejscu, blisko toru, więc noclegi od piątku do poniedziałku kosztowały nas 1000zł od osoby. Powiedzmy, że było to jakieś 75 EUR za noc za osobę. Wzięliśmy również noc z niedzieli na poniedziałek, żeby nie musieć się spieszyć i spokojnie sobie wyjechać.
RingFreaks.de cars

RingFreaks.de cars


Wypożyczenie auta: aby sprawdzić najbardziej aktualne ceny najlepiej zajrzeć na stronę konkretnej wypożyczalni. Ja wybrałem RingFreaks.de, którą polecił mi kolega. Polecam poczytać opinie o danej wypożyczalni i doświadczenia klientów i wybrać wypożyczalnię, która nie będzie robić dziwnych akcji i wymagać dopłat przy zwrocie samochodu. Tutaj wszystko odbyło się bezproblemowo, łącznie z przebookowaniem auta z piątku na niedzielę. Fajne jest też to, że można zrobić więcej okrążeń niż się zarezerwowało i dopłacić odpowiednią kwotę przy zwrocie. Przy odbiorze pojazdu jeden z mechaników ogląda auto z zewnątrz czy nie ma uszkodzeń, po czym wsiada i zabiera auto na jazdę testową. Jeśli wszystko jest w porządku regulujemy rachunek i sprawa załatwiona. W przypadku uszkodzeń musimy pokryć kwotę uszkodzeń do wysokości udziału własnego dla danego auta. Jeśli uszkodzenia są mniejsze niż dana kwota to wg przedstawionego wyliczenia, jeśli auto jest poważnie uszkodzone to jest to kwota maksymalna. Najlepiej to opisać na przykładzie więc stan na połowę roku 2023 dla samochodu BMW 325i przedstawia się następująco:
2 okrążenia: 179 EUR, 5 okrążeń: 399 EUR, 10 okrążeń: 749 EUR (nie można wykupić 10 okr. i rozłożyć ich na 2 dni po 5, pytałem, podobnie z ubezpieczeniem, obowiązuje w dniu wykupienia)
Udział własny: podstawowy 14000 EUR. Za 149 EUR można wykupić ubezpieczenie, które zmniejsza ten udział do 10000 EUR, a za 249 EUR ubezpieczenie premium, które zmniejsza udział do 7000 EUR oraz pokrywa ewentualne koszty holowania i uszkodzeń na torze. Nie jestem pewny czy obejmuje to również uszkodzenia barier energochłonnych.
BMW 325i roll cage

BMW 325i roll cage


Wjazd na tor: 35 EUR za okrążenie
Paliwo: po zrobieniu 5 okrążeń wlewałem do baku benzynę premium (wymóg wypożyczalni) za kwotę ok. 50 EUR, więc można liczyć ok. 10 EUR za okrążenie
W tej wypożyczalni można również wykupić pakiet All inclusive za 55 EUR/okr. co oznacza, że dostaniemy kartę wjazdową na tor i nie musimy tankować paliwa przed oddaniem auta, ale jak można łatwo policzyć jeśli wykupimy wjazdy i zatankujemy paliwo samodzielnie to oszczędzamy około 10 EUR/okr.
Jedzenie i picie: jeść i pić trzeba też w domu i ja wyznaję zasadę, że nie należy przeliczać kosztów jedzenia w restauracji na złotówki, tylko pogodzić się z lokalnymi cenami. Można się oczywiście wyżywić w markecie kupując produkty oraz napitek, wtedy wyjdzie budżetowo ale też w restauracji na miejscu można zjeść pizzę czy porządnego burgera za niecałe 15 EUR, lub porządnego steaka za około 30 EUR. Biorąc pod uwagę, że za dobrą pizzę w Katowicach trzeba zapłacić około 40zł, a za porządnego steaka od 100 do 300zł to tragedii nie ma.
Steak

Steak


Podsumowując mój wyjazd: 500zł (dojazd i podróż) + 1000zł (noclegi), 800 EUR (10 okrążeń) + 350 EUR (wjazdy na tor) + 100 EUR (2x paliwo) + niech będzie 150 EUR jedzenie i napitki. To daje łącznie jakieś 1400 EUR + 1500 zł. Przy kursie EUR ok. 4.5zł daje to 6300 + 1500 = 7800 zł. Wrażenia, których tam doświadczysz, atmosfera i przywiezione wspomnienia – bezcenne.

Możesz również polubić…

Leave a Reply