Sprzęt simracingowy Fanatec

Po kilku latach użytkowania kierownic Logitech G25 i później G29 stwierdziłem, że pora na wymianę sprzętu w moim Rigu. Kupiłem na krótko Thrustmastera T300 GT i już po pierwszej jeździe uświadomiłem sobie, że pora wymienić mojego Logitecha na coś lepszego. Konstrukcja kierownicy G29 jest już dość wiekowa (taka sama jak w G27) i opiera się na przekładni zębatkowej, która jest głośna i mniej precyzyjna niż nowsze mechanizmy paskowe. Ale czy Thrustmaster jest wart swojej ceny? Może i tak, ale czytałem wiele opinii o kiepskiej jakości wykonania, tudzież wadach konstrukcyjnych modelu T300. Wielu ludzi miało z nią problemy i pomimo tego, że zostały wymienione lub naprawione na gwarancji to wolałem uniknąć takiej sytuacji. Ponadto rodzice nauczyli mnie, że nie stać mnie na kupowanie tanich rzeczy i jak już kupować to coś porządnego, a nie co rusz wymieniać. Zrobiłem więc pewne rozeznanie i zdecydowałem się poczekać co zaoferuje Fanatec na tzw. Czarny Piątek (Black Friday).

Szczęśliwie dla mnie, Fanatec zrobił około 20% obniżkę na zestaw CSL Elite Bundle (CSL Elite Wheel Base, CSL Elite Pedals i CSL Steering Wheel P1), więc zamówiłem całość i dodatkowo Load Cell Kit. Zamówiłem również kierownicę ClubSport Formula Black, która przyszła tym samym transportem oraz złożyłem tzw. preorder na kierownicę McLaren GT3, która została zapowiedziana na 1. kwartał 2018 roku.

Zainstalowałem wszystko w moim Rigu i skonfigurowałem oprogramowanie do nowego wyposażenia. Później już tylko spędziłem wiele godzin jeżdżąc różnymi samochodami i ciesząc się jakością, precyzją i możliwościami nowego sprzętu Fanatec. W kwietniu 2018 roku otrzymałem zamówioną wcześniej kierownicę McLaren GT3 i dodatkowo adapter Quick Release adapter, w prezencie od firmy w zamian za opóźnienie.

Później jeszcze dokupiłem ClubSport Shifter SQ i kierownicę BMW M3 GT2. Ostatnią brakującą rzeczą był hamulec ręczny, ale tu zdecydowałem się nie kupować Fanateca lecz wyrób rodzimej firmy SimLine Hardware. Wygląda bardziej solidnie i posiada w pełni analogowy odczyt, przełączalny na cyfrowy jeśli trzeba. Hamulec firmy Fanatec jest obsługiwany bardziej przez sterownik zawarty w bazie niż przez samo urządzenie, więc to taki raczej udawany analog 😉

Cały mój Rig razem z wyposażeniem Fanateca, i hamulcem ręcznym SimLine można pooglądać na zdjęciach w galerii.