Assetto Corsa – aplikacje wspomagające

Używanie platformy PC do Simracingu daje możliwości instalacji dodatków (tzw. modów) nie tylko w postaci torów i samochodów ale również aplikacji. Poniżej znajdziecie spis aplikacji, których ja używam przy Assetto Corsa wraz z krótkim opisem i odnośnikami.

Content Manager – alternatywny launcher do Assetto Corsa. Aplikacja z grupy “must have”. Jeśli ciągle używasz oficjalnego launchera, to po przesiadce i kilku dniach używania CM nie będziesz już chcieć do tamtego wracać. Wszystkie ustawienia pod ręką, wszystkie tryby gry, zaawansowane ustawienia sesji, wybór trasy i samochodu, szybki start wyścigów single i online, no i zarządzanie dodatkami. To jest naprawdę super sprawa – brakuje jakiegoś moderskiego toru lub auta – klikasz link w CM, zostajesz przekierowany na właściwą stronę np. RaceDepartment i jeśli dodałeś sobie wtyczkę do przeglądarki to możesz po prostu kliknąć “Install this mod with CM” i załatwione. Nie trzeba ściągać, rozpakowywać, szukać właściwego katalogu, wszystko dzieje się automatycznie. Podobnie aktualizacje. To wszystko jest oferowane w wersji Lite czyli za darmo. Jak zdecydujesz się wesprzeć autora i przelejesz dowolną kwotę to otrzymasz klucz, gdzie odblokujesz dodatkowe opcje lub zawartość jak choćby tryb wyzwań.

Crew Chief – opisałem na osobnej stronie.

AC Apps with description

pTracker – aplikacja wymagana do wyścigów online ogranizowanych przez Simrace.pl i nie tylko. Działa na zasadzie klient-serwer, czyli po stronie serwera zainstalowany jest sTracker, a do niego łączą się aplikacje zainstalowane na komputerach uczestników, czyli właśnie pTracker. Przy okazji potrafi wyświetlać czasy okrążeń, delty czasowe między zawodnikami, ilość paliwa, numer okrążenia itp. Ma spore możliwości konfiguracji ustawień jak również przesyłania setupów na serwer i między zawodnikami. Choć nie zawsze to dobrze działa, podobnie jak pokazywanie właściwych pozycji, szczególnie w drugim wyścigu. Tak czy owak aplikacja jest wymagana w niektórych wyścigach, więc trzeba mieć. Można też zainstalować ze strony RaceDepartment przy pomocy Content Managera.

Pit Lane Penalty (PLP) – kolejna obowiązkowa aplikacja często wymagana do wyścigów online m.in. na Simrace.pl. Pilnuje poprawnego toru jazdy, tak aby zawodnik mieścił się w liniach toru i go nie ścinał. W zależności od konfiguracji karą może być obowiązkowy przejazd przez Boxy lub dodanie określonej wartości czasowej do wyniku. Różne serwery stosują różne zasady, najlepiej więc sprawdzić ile jest dopuszczalnych wyjazdów i jakie grożą za to kary we właściwym wątku, np. PitLanePenalty dla Simrace.pl.

CarRadar lub Helicorsa – również bym określił jako “must have” do wyścigów online. Pokazuje w formie radaru co się dzieje w otoczeniu samochodu. Jeśli inny samochód zbliża się do Twojego z boku lub tyłu to odpowiednio podświetla właściwe strefy, pozwalając odpowiednio zareagować aby uniknąć kontaktu. Osobiście używam Car Radar, bo oprócz samego podświetlenia potrafi jeszcze pokazać kształty oraz kąt jazdy innych pojazdów w stosunku do mojego.

Sidekick – świetna aplikacja, która w kompaktowej formie wyświetla niemal wszystkie potrzebne informacje. Poszczególne sekcje można zablokować lub ustawić tak aby się przełączały co określony czas. Wrzucony bieg, prędkość, czas okrążenia, best lap/personal best, gap to prev/next, pozycja w wyścigu, nr okrążenia/ilość okrążeń, paliwo, zużycie opon/ciśnienie/temperatura opon/hamulców, wychylenie pedałów i wskaźniki: shift light, boost i DRS. Dodatkowo apka poinformuje jeżeli przy starcie wyścigu kierownica nie jest prosto, jak ustawienia FFB są zbyt mocne oraz o czasie skończonego okrążenia lub czasie pozostałym do końca sesji. Wygodna konfiguracja z poziomu aplikacji, nie trzeba grzebać w plikach.

proTyres – to co musisz wiedzieć o oponach: temperatura core/wnętrza/zewnętrzna poszczególnych opon, zużycie, zabrudzenie, ciśnienie, używana mieszanka, ilość przejechanych okrążeń na obecnym komplecie itd. Trochę więcej niż w standardowym Tyres od Kunos.

DeltaBar i Performance Delta – pokazuje różnicę w pokonywaniu zakrętów w stosunku do poprzednich przejazdów lub najlepszego przejazdu, w zależności od ustawień. Może też działać dla poszczególnych sektorów lub całego okrążenia, w zależności od ustawień. Osobiście używam obu tych aplikacji, gdyż w Delta Bar ustawiłem sobie Personal Best dla danego sektora, a Performance Delta pokazuje mi dla całego okrążenia oraz szacowany czas okrążenia.

Map Display, Track Map i Track Description – pierwsza pokazuje całą mapkę toru oraz gdzie znajdują się poszczególne samochody, druga – w większej skali – dynamicznie przesuwa się i obraca podczas jazdy pokazując zbliżające się zakręty, trzecia wyświetla tylko opis zakrętów jeśli istnieje, tak żebyśmy wiedzieli czy wypadliśmy na Karusell czy za Dottinger Hohe 😉

FFBClip – mała aplikacja pokazująca obecny poziom Force Feedback i wszelkie “wycinki”, których możesz doświadczyć. Sugeruje także właściwe ustawienie zysku (gain) w grze tak aby zminimalizować ilość przycięć a zmaksymalizować właściwy Force Feedback.

Esotic Local Time – po prostu zegarek, który pokazuje czas w realnym świecie. Tak żeby się nie zapomnieć a też nie musieć odrywać wzroku aby sprawdzić czas.

Realtime – kunosowska aplikacja pokazująca nazwy zawodników w pobliżu i różnice czasowe. Zacząłem jej używać przy wyświetlaniu na Oculusie, bo póki co nie działa wyświetlanie nazwisk nad samochodami (CTRL + L) w trybie VR. Przy okazji jest też temperatura toru, powietrza i wiatr.

Polecam instalację za pomocą Content Managera, inaczej trzeba samemu rozpakować do właściwego katalogu (assettocorsa\content\apps\python). Po instalacji należy jeszcze wejść w ustawienia i włączyć daną aplikację aby w ogóle pojawiła się w AC. Później znajdziecie je w wysuwanym pasku przy prawej krawędzi ekranu. Jeśli się nie zmieszczą, to można przewijać kółkiem myszy. Wiem, że to są oczywistości, ale padały już takie pytania gdzie je znaleźć. Wszystkie wymienione aplikacje, do których nie podałem odnośnika są standardowymi aplikacjami dostarczanymi przez Kunos, więc znajdziecie je w górnej części paska z prawej bez konieczności żadnej instalacji.